קראוז שמואל נגד מדינת ישראל

שנת יציאה: 1971

מדינת ישראל נגד קראוז שמואל (נקרא גם בשם A Criminal Record) הוא אלבום הסולו הראשון של שמוליק קראוס. האלבום יצא לראשונה ב-5 במאי 1977 במספר עותקים קטן והפך לפריט-אספנים נדיר מאוד. בשנת 2004 הוא יצא בהוצאה מחודשת של נענע דיסק.

רקע
בשנת 1971 נשלח קראוס לכלא בעקבות איום בנשק על חיילים שבאו לפנותו מחלקת אדמה שירש. בזכות הסדר עם הנהלת הכלא, הורשה קראוס להחזיק גיטרה ובעת מאסרו כתב שירים, אותם הקליט עם כמה חברים במהלך יום אחד בחופשת שחרור מהכלא.

השירים יצאו לראשונה לאור בשנת 1976 בגרסה מצומצמת ואוגדו לאלבום מדינת ישראל נגד קראוז שמואל שיצא לאור במאי 1977 בהוצאת "התקליט בע"מ". האלבום הופק במספר עותקים קטן, וכעבור זמן קצר נגנז למשך כעשרים ושבע שנים. בשנת 2004 האלבום יצא בהוצאה מחודשת בחברת נענע דיסק.

שירי האלבום
השיר הפותח את האלבום, "שישי חם", עוסק בחשיש, כאשר התוכן מחויך. השיר כולו הוא למעשה משחקי מילים על המילה "חשיש". השיר נפסל לשידור, והקליפ בצבע סם הזיה (צבעים בהירים שקופים), שביים עידן זעירא, גם נפסל לשידור מפני שקראוס מתועד שם מעשן קנאביס. הקליפ נדיר מאוד ולא שודר מעולם בטלוויזיה. בשנת 1972 זכו שלישיית הטוב הרע והנערה במקום הראשון בפסטיבל הזמר והפזמון כאשר אהוד מנור כתב מילים חדשות ללחן של קראוס והשיר נקרא "טוב לי לשיר". הלחן בשיר "קראוז צינוק" שימש מאוחר יותר כלחן לשיר "יש לי אי" מהאלבום לבד ביחד ולבד לבד, שיצא 4 שנים אחר כך. השיר "יום אחד" הוא קאבר לשיר "אבשלום" ששלום חנוך הלחין לאלבומו של אריק איינשטיין "שבלול", עם טקסט חדש מאת קראוס. השיר החותם את האלבום, "אמא טבע", הוא עיבוד עברי בן 11 דקות לשיר "Mother Nature's Son", מתוך האלבום הלבן של להקת הביטלס. בסיום השיר, גם סיום האלבום, ניתן לשמוע את קראוס מכריז חגיגית: "גמרנו את הצד השני של התקליט, רבותיי!" וכך נחתם האלבום.

רשימת השירים
כל השירים נכתבו והולחנו על ידי שמוליק קראוס (למעט היכן שמצוין אחרת).

1. שישי חם
2. מי אנחנו
3. יום אחד
4. קראוז צינוק
5. אל תשימו לב אלי
6. אמא טבע שמוליק קראוס, ע"פ לנון-מקרטני

משתתפים
שמוליק קראוס – שירה, גיטרה
חיים רומנו – גיטרה מובילה
אהרל'ה קמינסקי – תופים
שמוליק ארוך – בס

הפקה
ניצן זעירא, מידד זכריה – מפיקים
אסף כרמלי – השבחת סאונד
הדס ירושלמי – עיצוב גרפי
התקליט בע"מ – מו"ל מקורי בשנת 1977
נענע דיסק – מו"ל מחודש בשנת 2004