השגריר

השגריר (באנגלית: The Ambassador) הוא סרט מתח אמריקאי משנת 1984, בהפקת מנחם גולן ויורם גלובוס (קנון גרופ), בבימויו של ג'ון לי תומפסון, עם רוברט מיצ'ם, רוק הדסון, אלן בורסטין, פביו טסטי ואלן יונגר בתפקידים הראשיים.

זה סרטו האחרון של רוק הדסון שמת באוקטובר 1985.

הסרט צולם בישראל, בתל אביב, ירושלים, מדבר יהודה (נבי מוסה) ומגדל צדק. משתתפים בו שחקנים ישראלים רבים ובהם אלן יונגר בתפקיד הצלם, רובם בתפקידים קטנים.

העלילה המורכבת היא על שגריר ארצות הברית בישראל שמנסה לתווך בין הכוחות הלוחמים בישראל כדי לעשות שלום. בעלילה משתתפים אנשי הארגון לשחרור פלסטין המוכנים להיפגש אתו, אנשי א-סאעקה המתנגדים לכל פשרה, אנשי המוסד המנסים לטרפד את המגעים וכן אנשי הק.ג.ב.

תקציר העלילה
פיטר האקר (רוברט מיצ'ם), שגריר ארצות הברית בישראל וקצין הביטחון שלו פרנק סטיבנסון (רוק הדסון), נוסעים במדבר יהודה לפגישה חשאית עם נציגי הארגון לשחרור פלסטין (PLO) ליד נבי מוסה, כדי לדון איתם על אפשרות משא ומתן על שלום. המפגש ידוע למוסד וגם לאנשי א-סאעקה האורבים להם.

כשמגיעים אנשי ה-PLO פותחים עליהם אנשי א-סאעקה באש ומיד מופיע מסוק של המוסד שפותח עליהם באש ומחסל את רובם. האקר וסטיבנסון ניצלים ואיש המוסד אייב (אורי לוי) נוזף בהם ומביא אותם לשר הביטחון ארז (דונלד פלזנס) שנוזף בהם ומתרה בפניהם לא להמשיך ביוזמות פרטיות כאלה.

לאלקס האקר (אלן בורסטין) אשת השגריר, יש מאהב פלסטיני בשם מוסטפא האשימי (פביו טסטי) שהוא חבר ב-PLO. אנשי המוסד מצלמים אותם בתנוחות אינטימיות ומזמינים את האקר לחזות בסרטון. הסרטון נגנב אחר כך על ידי העבריין סימון (יוסף שילוח) שמוסר אותו לעבריין זאב (צחי נוי) שיש לו מעבדת צילום בה עובדת טובה (מיכל בת אדם) שמפתחת את הצילומים. האקר מקבל דרישת סחיטה על סך מיליון דולר אחרת הסרטון והצילומים האינטימיים יתפרסמו ויהרסו את עתידו אבל הוא לא נרתע.

אלקס נפצעת בפיגוע טרור ופיטר מבקר אותה בבית החולים וסולח לה. בינתיים הוא ממשיך במאמצים להפגיש אנשי PLO וצעירים מוסלמים עם צעירים יהודים. סטיבנסון תופס את סימון וזאב ולאחר לחץ פיזי הם מגלים שנתנו העתק לסוכן הק.ג.ב סטון (שמואל קראוס) שבכוונתו לרצוח את האקר.

האשימי מארגן קבוצת פלסטינים צעירים לפגישה עם ישראלים בלילה במגדל צדק. גם הפעם זה ידוע לא-סאעקה ולמוסד. למפגש מגיעים עשרות צעירים ובמהלכו פותחים עליהם המתנגדים מא-סאעקה באש ואנשי המוסד מחסלים אותם. מתחולל שם טבח ביהודים וערבים.

האקר מצליח להימלט אבל בבית ממתין לו סטון שמחוסל ברגע האחרון על ידי סטיבנסון.

האקר ההמום יוצא למרפסת ביתו ומתנחם בעובדה שמאות צעירים אוחזים בנרות דולקים וקוראים לעומתו קריאות בזכות השלום.

צוות השחקנים:
רוברט מיצ'ם – פיטר האקר שגריר ארצות הברית בישראל
רוק הדסון – פרנק סטיבנסון קצין הביטחון של שגרירות ארצות הברית
אלן בורסטין – אלקס האקר אשת שגריר ארצות הברית
דונלד פלזנס ארז – שר הביטחון של ישראל
פביו טסטי מוסטפא – האשימי איש עסקים פלסטיני
חלי גולדנברג – רחל עיתונאית
מיכל בת אדם – טובה צלמת
אורי לוי אייב – איש המוסד
שמואל קראוס – סטון סוכן קגב
יוסף שילוח – סימון עבריין
צחי נוי – זאב עבריין
פיטר פריישטדט – טכנאי צילום