מגש הכסף

מגש הכסף הוא סרט קולנוע ישראלי משנת 1984 בבימויו של יהודה ג'אד נאמן, עם גידי גוב, דליה שימקו, יוסף אבו ורדה ויוסי פולק בתפקידים הראשיים.

התסריט שנכתב על ידי יהודה ג'אד נאמן ואמנון לורד עוסק בסכסוך הישרלי-פלסטיני, צעיר ישראלי השואף לקרב בין יהודים לפלסטיני נקלע ללחץ ואיומים מפלסטינים קיצונים ואנשי הש"ב ומשלם על כך בחייו.

הסרט צולם בישראל – בתל אביב, בעכו וביפו (בית החולים הצרפתי, מנזר אנטוניוס הקדוש (קופטי), נמל יפו ועוד).

שם הסרט הוא שמו של מועדון הלילה "מגש הכסף" בנמל יפו בו מתרחשת חלק מהעלילה ובו שרות נורית גלרון וחנה רוט בליווי הגיטריסט דני רובס.

תקציר העלילה
ברלין 1981, יונתן (יוני, הנס) גולדמן (גידי גוב) לשעבר חבר קיבוץ, לוחם ביחידה מובחרת וזמר, נמצא שלוש שנים בברלין וחבר בקבוצה ישראלית-פלסטינים ששואפת לקדם את פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לפני חזרתו לישראל הוא נפגש עם אחד המשפיעים על הקבוצה, פרופסור אולריך שנותן לו חצי מיליון מרקים המיועדים להקמת אוניברסיטה פלסטינית ביפו. מיד לאחר שהוא נפרד מאולריך נורה הפרופסור ונהרג על ידי איש המוסד.

כבר בנתב"ג הוא נמצא במעקב של איש הש"ב מקס (יוסי פולק). הוא נפגש בנתב"ג עם ד"ר וואליד חאדר (יוסף אבו ורדה) שרוצה לפתור את הסכסוך בדרכי שלום על ידי הקמת אוניברסיטה פלסטינית ביפו. וואליד היה מרצה באוניברסיטה ופוטר ונכלא בגלל דעות קיצוניות שהשמיע. כעת הוא התמתן אך נמצא במעקב מתמיד של הש"ב.

הם נוסעים לנמל עכו שם נפגש יונתן עם ג'מילה (סוהיר האני) ואברהים (מוחמד בכרי) מחבריו הפלסטינים שהקצינו את דרכם ודוגלים במאבק מזוין. ג'מילה לוקחת אותו לסוחר נשק (לני רביץ) שדורש מזומן עבור אמצעי לחימה אך יוני מסרב ובכך נפתח מאבק בינו לבינם.

יוני חוזר ליפו ומתארח במועדון "מגש הכסף" בנמל יפו שבבעלותו של ידידו ג'ו (שמואל קראוס) שם מופיעות שתי זמרות (נורית גלרון וחנה רוט). הוא מגיע לבית חברתו לשעבר, טל (דליה שימקו) שעובדת בבית החולים הצרפתי ביפו.

וואליד לוקח את יוני לבניין נטוש ביפו (המנזר הקופטי) בו תוקם האוניברסיטה הפלסטינית.

הם רוצים להפקיד זמנית את הכסף אצל פרופ' נאסר שהוא מנהל אחת האוניברסיטאות בגדה אך הוא מסרב לקבל את הכסף ויוני מעביר אותו לוואליד שעובד בספריה איסלמית ביפו.

מקס עוקב אחריו כל הזמן. יוני מחליט לחזור לברלין ולהחזיר לאולריך את הכסף אך נעצר לחקירה בנתב"ג ופקיד הש"ב (פיטר פריישטט) לוקח את דרכונו. הפלסטינים עורכים חיפוש בדירת טל אך לא מוצאים את הכסף.

וואליד מציע ליוני לצאת מהארץ בדרכון מזויף. סוכן ש"ב יורה בוואליד באמצע הרחוב אך יוני מצליח להימלט עם הכסף ומגיע לבית החולים הצרפתי שם עושה עצמו כחולה נפש ומכור לסמים בעזרת טל והפסיכיאטרית (מיכל בת אדם) מאשפזת אותו.

גם שם מוצא אותו מקס שמודיע לו כי ממשלת גרמניה בקשה את הסגרתו כחשוד ברצח פרופסור אולריך ומציע לו יציאה מעכו ביאכטה לאחר שימסור את הכסף לפלסטינים שייתפסו "על חם".

יוני מגיע לנמל עכו עם הכסף אך נפגע ביריות גם מאיברהים וגם מאיש ש"ב ונהרג במקום.

השחקנים:
גידי גוב – יונתן (הנס) גולדמן
דליה שימקו – טל
יוסף אבו ורדה – וואליד
יוסי פולק מקס – איש ש"ב
מוחמד בכרי – איברהים
סוהיר האני – ג'מילה
שמואל קראוס – בעל מועדון
נורית גלרון – רותה זמרת
פיטר פריישטט – איש ש"ב
חנה רוט – זמרת
מיכל בת אדם – פסיכיאטרית
יורם לוינשטיין – חולה נפש
לני רביץ – סוחר נשק
דני רובס – גיטריסט