לבד ביחד ולבד לבד

שנת יציאה: 1975
"לבד ביחד ולבד לבד" הוא אלבום שהוציאו שמוליק קראוס וג'וזי כץ בשנת 1975. כל שירי האלבום נכתבו על ידי מרים ילן שטקליס כשירי ילדים, אך העיבודים באלבום הפכו את השירים לשירים המיועדים למבוגרים ולילדים כאחד.


המופע והאלבום

הקשר בין ילן-שטקליס ובין הזוג קראוס-כץ התפתח כבר בשנת 1967, אז הלחין קראוס את שירה "בובה זהבה" שהפך לאחד מלהיטיה הגדולים של להקת "החלונות הגבוהים". ב-1975, מספר חודשים לאחר לידת בנם של הזוג, הם החלו לעבוד על מופע משירי ילן-שטקליס בבימויו של צדי צרפתי ובתוספת קטעי קישור שכתב יהונתן גפן. באוגוסט 1975 הועלה המופע בירושלים לרגל יום הולדתה ה-75 של המשוררת ובסיום השנה יצא האלבום הכולל 12 משירי המופע, ללא קטעי הקישור. בין השירים הבולטים באלבום ניתן למנות את "אצו רצו גמדים", "נתפייסה", "מיכאל" ו"ידידי טינטן". השיר "יש לי אי" מבוסס על הלחן של השיר "קראוז צינוק" מהאלבום "מדינת ישראל נגד קראוז שמואל", אשר נכתב והוקלט בשנת 1971, אבל יצא רק בשנת 1977. בשנת 2013 העלו תיאטרון הקיבוץ ותיאטרון גושן מופע לילדים בשם "פרח נתתי לנורית" המבוסס על שירי האלבום, שזכה לברכתו של קראוס כחודש לפני מותו.


השירים באלבום

מילות השירים נכתבו על ידי מרים ילן שטקליס (למעט היכן שמצוין אחרת), המוזיקה לשירים הולחנה על ידי שמוליק קראוס (למעט היכן שמצוין אחרת).

1. ענן
2. שמש שמש במרום
3. שיר ערש לאלישבע
4. חתלתולי
5. אצו רצו גמדים
6. החייל של אתמול שמעון שגיא
7. נתפייסה
8. הדוד של בובתי
9. מיכאל
10. רוח רוח
11. יש לי אי
12. טין טן